با چاپ کاتالوگ و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید

اصولی که باید در طراحی کاتالوگ رعایت کنید
سپتامبر 27, 2018
منظور از اسپیس فریم (space frame) در غرفه سازی چیست؟
سپتامبر 30, 2018

با چاپ کاتالوگ و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید

در این مطلب قصد داریم شما را با چاپ کاتالوگ و ویژگی های آن بیشتر آشنا کنیم. در اینجا می خواهیم به موضوعاتی همچون انواع کاتالوگ ، نوع کاغذ ، اندازه و ویژگی های آن بپردازیم . در ادامه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

با چاپ کاتالوگ و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید

معمولاً هزینه چاپ کاتالوگ به موردهای همچون اندازه کاتالوگ، گرماژ کاغذ، نوع جلد، روکش داشتن کاغذ ، خط تا ، منگنه یا چسب گرم یا صحافی بستگی دارد.

کاتالوگ یا کالانما، کتابچه‌ی از اطلاعات دسته بندی از محصولات، خدمات، امکانات وغیره است. در کاتالوگ‌ ها معمولاً از عکس های و طراحی‌های جذاب برای معرفی کلی تر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین میزان  صفحه های کاتالوگ از چند صفحه تا 100 ها صفحه متغییر هستند و معمولاً گرماژ صفحات جلد در مقایسه با صفحه های داخل بیشتر است. در کاتالوگ بلعکس بروشور از صحافی‌های سنگین تر مثل : مفتول، چسب گرم و… مورد استفاده قرار گیرد.

بروشور ها در مقایسه با کاتالوگ‌ ها معمولا قیمت کمتری دارند و در قطع‌های گوناگون، بدون احتیاج به صحافی های سنگین با فرآیند صحافی ساده در تیراژ بالا چاپ می گردند، گرم کاغذ می‌تواند به دلخواه انتخاب شود، ولی معمولاً با گرم پایین چاپ می گردند تا هم مطالعه آنها آسان تر باشد و هم مقرون به صرفه تمام شوند. هم چنین معمولاً با استفاده از 2 فرآیند چاپ دیجیتال و چاپ افست تولید می‌شوند.

کاتالوگ در معنی کارنما یا فهرست راهنما اشیاء می توان معنا کرد.در مجموع می توان کاتالوگ را به گروهی از ریز اطلاعات کالا و یا خدمات جمع آوری شده برای معرفی کالا و خدمات جمع آوری شده برای معرفی کالا یا برند برای عرضه بکار گرفت. اصول اصلی طراحی Catalog شناسایی اهداف سفارش دهنده آغاز می گردد. بطور عادی سفارش دهندگان کاتالوگ در ذهن و فکر خود یک سلسله اصول طراحی کاتالوگ دارند و با این ذهنیت به سراغ طراح کاتالوگ خواهند رفت. طراح کتالوگ زمانی که با اصول طراحی کاتالوگ آشنا می شود آغاز به بازرسی دقیق تر و حتی تحقیقات بازاریابی هم می کند.

از خصوصیات کاتالوگ می توان به موردهای پایین اشاره کرد:

۱- قابل حمل بوده و خواندن آن در مواقع فراغت .

۲- پرهیز و خلاصه گویی از هر نوع افراط در توضیح زیادتر موردهای درج شده در کاتالوگ .

۳- ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با پیام گیر .

۴-ترکیب عکس با نوشته در جهت شناخت زیادتر مخاطب .

۵-به دلیل فرصت مناسب برای مطالعه داشتن ، انتخاب دقیق و سنجیده را برای مخاطب مهیا می سازد.

۶-کاتالوگ ها برای منتقل کردن اطلاعات و موردهای ذکر شده در بالا نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده تر عمل می کند.

تبليغات يك کالا از نظر خریداران و هم از نظر توليد كنندگان نكته ای مهمی می باشد. تا هنگامی كه کالای توليد شده جذاب و يا از نظر كيفيت مطلوب نباشد، مصرف كنندگان آن کالا را برای خريد انتخاب نخواهند نمود.

در حال حاضر تبليغات زیادی از شرکت ها در بازار مشاهده مي شود در نتیجه برند های مطرح تلاش می کنند  تبليغات کالاهایشان در راستای كسب سودهای كلان گوناگون ارائه کنند.

همان گونه که اطلاع داریم کالا تنها از نظر كيفی نمي توانند برای مخاطب جذابيت ايجاد کند بلكه توليد كنندگان هم مي بايست نکته ديگری را برای جذب بيشتر مخاطبین خود مد نظر قرار دهند كه برای مثال اثر طراحی كاتالوگ کالاها، تبليغات مناسب، طراحی بسته بندی شيك، عكاسی حرفه ای تبليغاتی و غيره را  نمي توان نادیده گرفت.

مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *