کاتالوگ چیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

کارت مناسبت ها
آوریل 5, 2018
چگونه یک کاتالوگ تبلیغاتی طراحی کنیم
جولای 24, 2018
چاپ دیجیتال کاتالوگ چاپ کاتالوگ

چاپ دیجیتال کاتالوگ چاپ کاتالوگ

کاتالوگ چیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

در این مطلب می خواهیم در مورد اینکه کاتالوگ چیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم . معمولا از کاتالوگ برای معرفی شرکت ها و یا سازمانی و یا حتی کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه با نحوه ویژگی های یک و کاتالوگ خوب بیشتر آشنا خواهید شد پس همراه ما باشید.

کاتالوگ ها یک نوع دفترچه یا کتابچه کاملی هستند که به معرفی کمپانی یا سازمان یا کارخانه ای که محصولی را به مشتریان خود ارائه می کند، می پردازد. کاتالوگ ها برای ایجاد رابطه میان مصرف کنندگان و تولید کنندگان است. هر چه بهتر چاپ و طراحی شده باشد مشتریان تصمیم آسان تری برای گزینش کالای مورد نظر خود دارند بنابر این طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش مهمی در انتخاب مشتریان دارد.

کاتالوگ چیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

کاتالوگ چیست و چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

تولید کننده به شخصی می گویند که کالا یا خدمتی ویژه ای را برای از بین بردن احتیاج مشتری می سازد. هر چه این محصول ساده تر باشد و تجربه کاربری آسان تری داشته باشد معرفی آن هم آسان تر خواهد بود و از توضیحات و مطالب و تصاویر کمتری برای معرفی آن محصول استفاده می شود.

همان گونه که گفته شده است اطلاعات عرضه شده در بروشورها ، کامل جامع و مشروج می باشند که با مطالعه آن ها می توان اهداف ،روش ها ،عملکرد و سمت و سوی موضوع بروشور را یاد گرفت ولی اطلاعات ذکر شده کاتالوگ ها ، جزئی و ریز و خلاصه ای از وظیفه ها و موارد موضوع و کالای معرف شده در آن می باشد .

کاتالوگ ها در واقع راهنمای کالا و یا کالا نامه محسوب می شوند که به طور معمول دارای فهرست و کالاهای تولید به وسیله ی یک کارخانه و یا موسسه هستند . احتمال دارد در طراحی کاتالوگ معرفی شغل ها ، موسسه های خدماتی ،اجتماعی و یا فرهنگی هم باشد .

زمان چاپ ، اسم کالا ، مدل ،شماره و یا مشکل و عکس آن با مشخصات فنی مختصر و یا توضیحات کوتاه ضروری دیگر ذکر می شود که بتواند خریدار را راهنمایی کند . برخی از کاتالوگ ها هم برای سفارش خرید در دسترس مردم قرار داده می شود تا جنس های لازم خود را طبق لیست از فروشگاه مذکور تقاضا نمایند کنند و یا اینکه مشخصات موسسه های خدماتی ،فرهنگی و یا مشاغل گوناگون را در آن مشاهده کنند تا سفارش کار خود را به پایان برسانند.

مصرف کنندگان افرادی می باشند که به کالا یا خدمتی ویژه احتیاج دارند و برای این که بتوانند احتیاج خود رااز بین ببریند در پی تولید کنندگان هستند. تولید کنندگان می تواند آنها را در خرید کالای خود راهنمایی کند. هر چه طراحی کاتالوگ بهتر و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم بهتری برای انتخاب کالای خود دارند بنابر این  طراحی و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان دارد. در دو صفحه ای که در پایین لینک آن را برای شما قرار داده ایم به شکل کامل در مورد روند طراحی و چاپ آن گفته ایم.

سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی کاتالوگ خود را با عکس گرفتن از محصولاتی مثل شامپو و صابون و انواع کرم ها وغیره و گردآوری مطلب و توضیح در مورد این محصولات تولید می کند و کاتالوگی که در مورد موادغذایی از محصولاتی مثل برنج و لپه و لوبیا و غیره عکس و مطلب تهیه می کند و کاتالوگی کامل در این زمینه می سازد. هر چه عکس ها و مطالب گویاتر باشد مخاطبان آسان تر تصمیم به خرید خواهند گرفت و می بایست به همه  پرسش های آن ها جواب دهند. از مخاطبان تولید کاتالوگ لوازم آرایشی و بهداشتی می توان به داروخانه ها و فروشندگان اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره نمود و مصرف کنندگان محصولات غذایی به بنکداران و سوپر مارکت ها و عموم مردم اشاره کرد.

به طور معمول اطلاعاتی در کاتالوگ ها درج می شود که می توان به تصاویر محصولات و توضیح در مورد چگونگی مصرف و تولید آن ها و در برخی اوقات به قیمت آن اشاره نمود. این اطلاعات معمولا برای مصرف کنندگان می باشد و در برخی اوقات برای فروشندگان هم مواردی مثل اندازه محصول و مقدار آن در کارتن و رنگ و غیره در کاتالوگ اضافه می شود.

چنان چه بخواهیم توضیح خلاصه در مورد چاپ کاتالوگ بدهیم می توانیم به این اشاره داشته باشیم که چاپ معمولا به شکل چاپ افست صورت می گیرد و در برخی موردها که ما احتیاج به کاتالوگ فوری و یا تعداد کم کاتالوگ داریم به شکل چاپ دیجیتال کاتالوگ ها را می سازیم. البته کیفیت چاپ افست بسیار زیادتر از چاپ دیجیتال می باشد و توصیه می شود برای چاپ کاتالوگ از چاپ افست استفاده کنید.

یک کاتالوگ خوب می بایست چه خصوصیت های داشته باشند:

  • کاتالوگ ها باید به سادگی قابل حمل باشد و در کوتاه ترین زمان به وسیله مخاطبان خوانده شوند.
  • می بایست در توضیحات کوتاه ترین اقراق باشد و نباید کاتالوگ خریدار را به اشتباه بیندازد.
  • باید کاتالوگ به شکلی با مخاطب رابطه برقرار نماید که به تمام پرسش های مخاطب پاسخ داده باشد.
  • می بایست نوشته و عکس با هم هماهنگی داشته باشند و برای اطلاع زیادتر مخاطبان از آنها استفاده شود.
  • کاتالوگ ها اطلاعات بیشتری نسبت به تراکت ها و پوسترها به مخاطبان می دهند.
  • کاتالوگ ها معمولا به شکل 4 رنگ چاپ می گردد.
  • برای اینکه کالا را معرفی شود هیچ محدودیت استفاده از صفحات وجود ندارد.
  • می توان برای جلوه زیادتر کاتالوگ ها از روکش سلفون و یا یووی موضعی استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *